Telefon: 691-777-034

Email: osptrzesniew@op.pl

Jak, co i czym gasić?

W życiu codziennym nie często spotykamy się z pożarami, ale gdy się już pojawiają to z reguły panikujemy i nie wiemy co robić. A wystarczy wiedzieć jak posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym i można uniknąć nieszczęścia. Głównie chodzi o te czerwone baniaki wiszące na ścianach, stojące w kątach, a konkretnie mówiąc o GAŚNICE. Są one wszędzie w szkole, pracy, biurze, urzędzie, samochodzie. Są… ale co z tego że są jak nie umiemy się nimi posługiwać. Wydawać by się mogło, że to taka prosta czynność ale niestety nie jest to wcale takie proste.

 

Gaśnice mają na swojej obudowie wyraźne i duże oznaczenia literowe świadczące o tym, do gaszenia jakiego rodzaju pożaru są przeznaczone:

 

A - ciała stałe pochodzenia organicznego, przy spalaniu których występuje zjawisko żarzenia (drewno, papier itp.),

B - ciecze palne i substancje stałe topniejące wskutek ciepła (benzyna, rozpuszczalniki, smoła, topiące się tworzywa sztuczne),

C - gazy palne (gaz miejski i ziemny, acetylen, propan-butan),

E - pożary z grup ABC występujące w obrębie urządzeń pod napięciem,

 

Do gaszenia wyżej wymienionych pożarów należy używać odpowiednich środków. Do pożarów z grupy A używana jest – woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla. Do pożarów z grupy B używana jest – piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon. Do pożarów z grupy C i E używany jest – proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon.

Podczas gaszenia musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:

  • strumień środka gaśniczego kierujemy na palące się przedmioty (obiekty) od skraju w kierunku środka,
  • pionowo ustawione przedmioty należy gasić zaczynając z góry i kierując do dołu,
  • używać środków gaśniczych przeznaczonych do odpowiedniej grupy pożarów,

Podczas doboru środka gaśniczego powinniśmy pamiętać o tym, aby straty wywołane gaszeniem nie były większe niż straty spowodowane samym pożarem. Tak więc do gaszenia książek nie jest wskazana gaśnica pianowa. Poradzi sobie ona wyśmienicie z ugaszeniem papieru i regałów, ale również zmoczy książki co spowoduje dodatkowe zniszczenia wśród zbiorów, co więcej nie można jej wyłączyć przed opróżnieniem. Gaśnica proszkowa zaś powoduje duże zapylenie pomieszczenia.

 

Gaśnicami nie można również pod żadnym pozorem gasić ubrań płonących na ludziach. Należy to robić przy użyciu koca gaśniczego.

Gaśnicą pianową oraz wodą nie można gasić urządzeń elektrycznych znajdujących się pod napięciem.

Tłuszczy olejów oraz paliw nie można gasić wodą!!!

Gaśnicami pianowymi i wodą nie możemy również gasić metali oraz karbidu.

 

Bez względu na to, jak skuteczne mamy środki gaśnicze, należy pamiętać,

 

że lepiej, taniej, łatwiej i bezpieczniej jest chronić niż gasić

 

 

Gościmy

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.