Postępowanie w zagrożeniu żywiołem  :

• ostrzeżenie  mieszkańców  miasta, kierowników  zakładów  pracy  przed  zbliżającym  się  niebezpieczeństwem,
  • osiągnięcie pełnej gotowości do działania służb i sił   ratowniczych

CO  NALEŻY  ZROBIĆ  PRZED  SPODZIEWANĄ  WICHURĄ:

• Upewnij  się  czy  członkowie  rodziny wiedzą  jak postępować  podczas  wichury (wyłączania  wody , gazu  i  prądu).
  • Opracuj  sposób  komunikowania  się  w  czasie  zagrożenia  podczas  gdy  członkowie  rodziny  są  rozdzieleni (np. rodzice  w  pracy  a  dzieci  w  szkole).
  • Naucz  członków  rodziny  jak  i  kiedy  wzywa  się  policję , straż  pożarną , pogotowie / ratunkowe , gazowe , energetyczne .
  • Określ, który  radioodbiornik  zasilany  niezależnie  będzie  włączony  do  słuchania  komunikatów  i  informacji  o  stanie  zagrożenia.
  • Ubezpiecz  swój  dom  i  mienie.

ZABEZPIECZ  SWÓJ  DOM

• Zamknij  okna  drzwi  i  zabezpiecz  inne  elementy  budynku, które  mogą  ulec  zniszczeniu.
  • Usuń  z  parapetów  i  balkonów  przedmioty, które  mogą  zagrażać  przechodzącym.
  • Uprzątnij  z  obejścia  przedmioty, które  mogą  spowodować  straty  i  szkody.
  • Przygotuj  zastępcze  oświetlenie  i  baterie  do  odbiorników  radiowych.
  • Sprawdź  stan  apteczki  pierwszej  pomocy  i  uzupełnij w  niej  niezbędne  środki  pierwszej  pomocy.
  • Przygotuj  rzeczy , które  mogą  być  przydatne  podczas  ewakuacji/ dokumenty,  żywność ,  rzeczy  wartościowe.
  • Nie  parkuj  pojazdów  w  pobliżu  drzew,  słupów  trakcji  elektrycznej.

PODCZAS  WICHURY, BURZY

• Włącz  radio  na  częstotliwości  regionalnej  lub  lokalnej i  słuchaj  komunikatów ( tylko  zasilane  bateryjne ).
  • Wyłącz  główny  wyłącznik  prądu  i  gazu.
  • Nie  rozmawiaj  przez  telefon  komórkowy , wyłącz  go  bo  wytwarza  pole  elektryczne  i  przyciąga  pioruny.
  • W  domu  schowaj  się  w  najniższych  partiach  budynku  z  dala  od  okien  i  drzwi.
  • Nie  zatrzymuj  się  pod  trakcjami  elektrycznymi, drzewami, planszami  reklamowymi.
  • Znajdując  się  poza  domem  pozostań  tam  do  momentu  ustania  wichury.
  • Będąc  pod  budynkiem  uważaj  na  instalację  odgromową.
  • Nie  biegnij  pod  wysokimi  pojedynczymi  drzewami   lub  słupami.
  • Jadąc  samochodem  zatrzymaj  go  w  możliwie  bezpiecznym  miejscu.

PO  USTANIU  WIATRU

• Udziel  pomocy  poszkodowanym  podczas  wichury.
  • Jeżeli  twój  dom  został  zniszczony  lub  uszkodzony  wkraczaj  do  niego  ostrożnie, sprawdź  wszystkie  instalacje .
  • Unikaj  leżących  lub  zwisających  przewodów  elektrycznych.
  • Nie  usuwaj  drzew, które  upadły  na  trakcję  elektryczną.
  • Wezwij  pomoc  specjalistyczną  jeżeli  uważasz, że  uszkodzenia  zagrażają  tobie  lub  innym  mieszkańcom.